PÁRKAPCSOLAT

3 tanács, hogyan ne válj lakótárssá a partnereddel az összeköltözés után

Az összeköltözést követően a párkapcsolat egyik legnagyobb kihívása az, hogyan kerüljétek el, hogy egyszerű lakótárssá váljatok egymás számára. Automatikusan ugyanis sok esetben ebbe az irányba mozdulnak el a párkapcsolatok. Ebben a cikkben 3 gyakorlati tanácsot olvashatsz ahhoz, hogy ezt elkerüld!

1. Tanulj meg újra és újra friss szemmel tekinteni a partneredre!

Az összeköltözést követően megszűnik a találkozás “varázsa”, mindennapossá válhat egymás jelenléte. Egyre természetesebb, hogy a partner elérhető, természetessé válik az összetartozás érzése. Az, hogy “az én partnerem, én az övé, mi összetartozunk”. Ez alapvetően hordoz magában biztonságérzetet, azonban annak a kockázatával is járhat, hogy idővel annyira természetesnek veszed a partneredet, hogy elfelejtesz “friss szemmel” tekinteni rá, amivel valamikor nagyon különlegesnek, értékesnek és egyedülállónak tudtad őt látni.

Állj meg időnként, és próbáld meg elképzelni, milyen lenne, ha idegenként találkoznál vele újra. Mit vennél észre benne, mit tartanál különlegesnek, mi fogna meg benne, amiért még jobban meg akarnád őt ismerni – és ezeket mondd el neki, hogy ő is tudjon róla!

Ez a gyakorlat segíthet a partnered iránti vonzalmad fenntartásában. A visszajelzéseid pedig megerősíthetik őt abban, hogy különlegesnek, izgalmasnak és vonzónak tartod őt, és az évek múlásával is észre veszed benne azt, ami őt értékessé teszi.

2. Ne hagyd, hogy kikopjanak a randik a párkapcsolatotokból!

A mindennapos találkozás azt az érzetet keltheti, hogy sok időt vagytok együtt, és idővel egyre ritkábbá válhat az, amikor kettesben találkoztok és kizárólag egymásra figyeltek.

Nem kifejezetten tekinthető randinak, amikor jelen vannak a gyerekek, a kutya, a barátok, a család, tehát bárki, aki elterelhetné a figyelmet rólatok és a kapcsolatotokról.

Összeköltözés után sok esetben lecsökken a minőségi együtt töltött idő, amitől megnőhet a kockázata az érzelmi eltávolodásnak. A home office kifejezetten magas kockázatával jár annak, hogy a partnereket megtéveszti, milyen sokat találkoznak egymással a nap során, és ennek a minőségi aspektusát figyelmen kívül hagyják. Azt a látszatot kelti, hogy sokat találkoznak a felek, miközben valójában nem egymással vannak, hanem egymás mellett.

Az unalom, a közöny, a “nincs már kedvem vele találkozni még máshol is” egy fontos jele lehet az érzelmi elhidegülésnek, és általában inkább azt jelenti, hogy “ebben a formában, ilyen körülmények között már nem tudok vagy nem akarok vele többet találkozni”.

Ilyenkor fontos megtalálni azt az otthonon kívül töltött közös programot és élményt, ami izgalomba hoz tudni, mert ez az, ami érzelmileg is közelebb visz majd egymáshoz.

3. Kezdeményezz beszélgetést a házimunka felosztásáról!

Az otthoni feladatok megosztása az egyik leggyakoribb konfliktusforrás az együtt élő párok között. Az abból fakadó mindennapi feszültségek alattomosan terhelhetik meg a párkapcsolatot. Ne bízd a véletlenre ezek elosztását, mert könnyen lehet, hogy egyikőtök túlterhelődik a feladatokban.

Írjátok össze a házimunkákat cetlikre, és osszátok el egymás között. Egészen addig egyezkedjetek, amíg mindketten nyugodt szívvel tudtok rábólintani az elosztásra.

Ezután vállalj felelősséget a részedért, ezzel is kifejezve, hogy nem egy lecserélhető lakótárs a partnered, aki vagy “megszokik vagy megszökik”.

Ajánlott cikkek