SZEXUALITÁS

Érzékifókusz-gyakorlat

A szexuális zavarok kezelése során az egyik leggyakrabban alkalmazott eszköz az érzékifókusz-gyakorlat (sensate focus). A gyakorlat a partner bevonásával végezhető el. Segít a szexuális jelentudatosság erősítésében, a szexuális igények és vágyak kifejezésében és kommunikálásában, és támogatja a partnereket abban, hogy teljesítményhelyzet helyett élményként tekintsenek az együttlétekre. 

Kifejezetten hasznos azok számára, akiknek fájdalmat okoz, akadályozott vagy hiányzik a behatolás a szexuális együttlétekből. A gyakorlat eltereli a fókuszt a behatolásról, és segít színesebbé és gazdagabbá tenni a szexuális örömszerzést. 

A gyakorlat célja a szexuális elégedettség növelése, és az „elég jó” szex szemléletének az elsajátítása. Gyakorlati munkám során azt tapasztalom, hogy a szexuális zavarok gyakran járnak teljesítményorientált hiedelmekkel, valamint „minden vagy semmi” típusú gondolkodással. Ez utóbbi például úgy jelenhet meg a hiedelemrendszerben, hogy az érintettek csak azt a szexuális együttlétet tartják igazinak, amelyben látványos orgazmusélményt élt át mindkét fél, fájdalommentes behatolás történt, behatolással és egyszerre élnek át a partnerek orgazmust, és még sorolhatnám. Tehát, van egy nagyon pontos elképzelésük arról, milyennek „kell” lennie a szexuális együttlétnek, és kudarcként élik meg, ha az együttlét részleteiben eltér ettől. 

Az „elég jó” szex szemlélete szerint a szexualitás akkor ideális, ha nem a teljesítményről, hanem a kölcsönös örömszerzésről szól. 

Az érzékifókusz-gyakorlat otthoni környezetben végzendő a partner bevonásával. Az ötlépcsős gyakorlatsorozat általában 6-12 alkalom szexuális együttlétet ölel fel szakaszonként, így a teljes gyakorlat megtapasztalása akár hetekig vagy hónapokig is eltarthat. A kezdeti szakaszokban nincs behatolásos szexuális együttlét. 

Gyakorlat

I. szakasz: Nem genitális örömszerzési gyakorlat

A partnerek egymást váltva 15-15 percig simogatják egymást kifejezett figyelemmel a gyengédségre és a partner reakcióira. A genitális régiók ebben a szakaszban nem érinthetők. A befogadó fél nonverbális jelzéseket ad az adó félnek arról, hogy kellemes-e számára az adott érintés. Szavak nélkül, például a kéz vezetésével irányítja az érintést arra a területre, ahol érzékinek éli meg.

A befogadó fél a saját testi érzeteit figyeli eközben, míg az adó a befogadó fél testi és nonverbális jelzéseit monitorozza. A szerepek 15 percenként cserélődnek.

Amikor a partnerek egybehangzóan úgy érzik, hogy elég időt szántak a nem genitális örömszerzés begyakorlására, és azt tapasztalják, hogy ráhangolódtak saját és partnerük testi jelzéseire, továbbhaladhatnak a következő szakaszra.

 

II. szakasz: Genitális örömszerzési gyakorlatok

A partnerek nem genitális örömszerzési gyakorlattal kezdve, megfelelő genitális izgalmi állapot elérésekor gyengéd érintésekkel érintik egymást a genitális testrészeken.

Fontos, hogy az érintésnek nem célja az orgazmus kiváltása. Az orgazmus kiváltása előtt abbahagyják a genitális régiók érintését, és a test egyéb részeit simogatják. Behatolás nem történhet, és fontos, hogy bizalom alakuljon ki a felek között, hogy erre nem kerül sor.

Ebben a szakaszban is felváltva történik a genitális örömszerzés, a partnerek 15-15 percenként szerepet cserélnek.

 

III. szakasz: Nem követelő közösülés szakasza

A behatolás tilalma feloldásra kerül ebben a gyakorlatban. Az első két szakaszban begyakorolt érzéki érintésekkel a partnerek nemgenitális és genitális örömöt szereznek egymásnak. Megtartott hüvelyi nedvesedés és a pénisz erekciója mellett a befogadó fél kezdeményezi a behatolást.

Fontos, hogy a behatolásos aktus során a befogadó fél kezében van a kontroll. Ez megtámogatható azzal, hogy ő van felül, és testmozgásával irányítja a behatolás mélységét, intenzitását, valamint időtartamát. A partnerek a behatolással együttjáró testi érzetekre helyezik a figyelem fókuszát. Amennyiben a férfi partner számára túl intenzív az ingerlés, visszatérnek a partnerek az első és második szakaszban begyakorolt örömszerzési formákhoz, és rövididő elteltével folytatják a behatolást.

Az orgazmus továbbra sem cél, anélkül is teljes értékűnek tekinthető a szexuális együttlét, azonban már nincs tiltás alatt.

 

IV. szakasz: Kísérletezés, felfedezés fókuszált figyelem megtartásával

Amikor a partnerek úgy tapasztalják, hogy begyakorolták az első három szakaszt, és teljesítmény helyett örömszerzésként élik meg a szexualitásukat, elkezdődhet a különböző pózok kipróbálása.

A szakasz célja, hogy megtalálják azokat a testhelyzeteket, amelyek behatoláskor a legintenzívebb genitális ingerlését okozzák számukra. Ezek a testhelyzetek egyénileg eltérhetnek, nincsenek általában bevált pózok, amelyek mindenki számára ugyanolyan élvezeti értékkel bírnának.

Az orgazmus elérése továbbra sem cél, de már nincs tiltás alatt.

 

A bejegyzés Lukács E. Kognitív viselkedésterápia alkalmazása szexuális zavarok esetén. In: Hevesi K., Rigó A., Urbán R. (szerk.): Szexuálpszichológia. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest, 2015, 347-375. alapján készült.

Ajánlott cikkek